Socijaldemokrati upozorili kako hrvatski geotermalni potencijal ostaje neiskorišten

Trenutno pregledavate Socijaldemokrati upozorili kako hrvatski geotermalni potencijal ostaje neiskorišten

Saborska zastupnica Socijaldemokrata Ivana Posavec Krivec upozorila je u petak kako veliki hrvatski potencijal na području geotermalne energije ostaje neiskorišten zbog birokratskih prepreka i izostanka adekvatne potpore vladajućih tom sektoru.

Hrvatski dio Panonskog bazena bogata je geotermalna regija gdje je prosječna vrijednost geotermalnog gradijenta čak 60% viša od europskog prosjeka, no usprkos tom potencijalu, u 20-ak godina otkako su se stvorili uvjeti za ulaganje u obnovljive izvore energije u pogonu je tek jedna geotermalna elektrana, Velika Ciglena kod Bjelovara.

„Na zadnji natječaj za istraživanje 6 geotermalnih polja prijavilo se 11 ponuditelja od kojih su samo 3 uspjela ishoditi dozvole za istraživanje geotermalnih voda, a ukupni potencijal tih polja je 600 tisuća MWh godišnje što je otprilike ekvivalentno godišnjoj potrošnji 200 tisuća kućanstva kako je naveo ministar Filipović. No, nažalost, razvoj geotermalne energije u Hrvatskoj teče sporo, suočava se s brojnim preprekama, a geotermalni projekti su zapostavljeni.“ – rekla je Posavec Krivec.

Istraživanje ovih geotermalnih izvora započeti će tek sredinom 2025. jer investitori moraju ishoditi lokacijsku dozvolu što je višemjesečni postupak, nabaviti opremu što traje oko godinu dana, a tu je problem i zakonske regulative. Za geotermalne projekte postoji potreba za istovremenim vođenjem dvaju paralelnih upravnih postupaka što znači da se u procesu izdavanja dozvola uključuju različita tijela na lokalnoj, regionalnoj i nacionalnoj razini, pri čemu su često različite dozvole međusobno ovisne, što dovodi do produženja vremena potrebnog za realizaciju projekta.

Geotermalni projekti prolaze kroz dugotrajno istražno razdoblje tijekom kojeg su obavezni, na vlastiti trošak, provesti procjenu kapaciteta podzemnih rezervoara. Tek nakon završenih istraživanja započinje izrada elaborata i ekonomske procjene geotermalnih rezervi, koji se ponovno moraju odobriti od strane Ministarstva gospodarstva. Svaki od ovih koraka često traje desetak mjeseci. Apsurdno je i kako nove smjernice za priključenje na mrežu Hrvatskog operatera prijenosnog sustava propisuju da se informacije o stanju mreže za Elaborat optimalnog tehničkog rješenja priključenja izdaju samo tijekom deset dana u svibnju što znači da ako geotermalni projekt uspješno dobije sve potrebne dozvole i energetsko odobrenje netom nakon tog roka, mora čekati cijelu godinu kako bi dobio informacije o trenutnom stanju mreže što predstavlja nepotrebni gubitak i vremena i resursa.

„Ovom izvoru energije moramo staviti prioritet i podržati ubrzan razvoj geotermalnih projekata kroz smanjenje birokratskih prepreka, promoviranje istraživanja i razvoja tehnologija te poticanje ulaganja. Riječ je o čistom izvoru energije koji neće zagađivati naš okoliš jer s pravilnim projektiranjem i održavanjem geotermalne elektrane mogu proizvoditi električnu energiju dugi niz godina bez emisije ugljičnog dioksida. Geotermalna energija nije samo energetska prilika – ona je put prema zelenijoj i ekološki prihvatljivijoj sutrašnjici za naše građane i generacije koje dolaze.“ – zaključila je Posavec Krivec.