U Dubrovniku smo predstavili izborni program i kandidate za X. izbornu jedinicu. Predsjednik stranke Davorko Vidović istaknuo je kako je Hrvatska zarobljena zemlja klijentelističkim jednopartijskim sistemom te da njeni građani 30 godina žive ispod svojih mogućnosti.
„Smisao našeg političkog angažmana je omogućiti da se partija makne iz javnih poduzeća i institucija i da se otvori prostor za poštene pametne ljude koji mogu riješiti sve naše probleme. To nije neostvariv san, za to nije potrebno puno, Hrvatska u kratkom vremenu može postati jedna od najprosperitetnijih zemalja Europe“, rekao je Vidović.
Najavio je kako će Socijaldemokrati odmah povećati mirovine za 30%, osigurati svakom djetetu dječji doplatak, te kroz mjere socijalne politike pomoći onima kojima je pomoć najpotrebnija.
Kuzma Tomašić, nositelj liste za X. izbornu jedinicu i načelnik Općine Smokvica, rekao je kako je osnovni problem Dubrovnika kojeg će Socijaldemokrati riješiti je pitanje brze ceste Dubrovnik – zračna luka. Najavio je intenzivno zalaganja za iskorištavanje energetskog potencijala Sunca kroz poticanje građana za ugradnju solarnih panela.
„Jedna od glavnih mjera za zadržavanje ljudi na otocima i poticanje lokalnog gospodarstva je da ćemo PDV za sve proizvode proizvedene na otocima spustiti na 5%. Zbog logističkih prepreka proizvodnja na otoku je u startu skuplja 20% u odnosu na konkurenciju s kopna. Smanjenjem PDV-a na te proizvode gospodarstvenici će povećati proizvodnju i otvoriti će se prostor za dodatno zapošljavanje“, kazao je Tomašić.
Nadodao je kako su Socijaldemokrati jedina stranka koja u svojem programu ima program za sport, a jedna od stavki je da se donacije privrednika u lokalne i male sportove tretiraju kao porezna olakšica što će omogućiti povećanje dostupnosti sporta djeci i mladima.
Katica Glamuzina, druga na listi u X. izbornoj jedinici, naglasila je važnost razvoja sustava palijativne skrbi koji je u Hrvatskoj zanemaren, a za što Socijaldemokrati imaju konkretna rješenja.
„U suradnji s liječnicima i udrugama kreirali smo prijedlog programa koji bi stvorio novi sustav koji će podići kvalitetu palijativne skrbi na potpuno novu razinu. Jedna od mjera je kreiranje Nacionalnog centra za palijativnu skrb koji bi radio na pripremanju projekata, kreiranju subspecijalizacije za palijativu i osiguranja vrednovanja rada svih djelatnika koji brinu za takve pacijente“, rekla je Glamuzina.
Također je naglasila važnost inkluzivnog obrazovanja.
„Prečesto se dešava da djeca s posebnim potrebama, i ona s teškoćama u razvoju i ona darovita, jako teško prolaze kroz naš obrazovni sustav jer on nije fleksibilan i ne prilagođava se takvoj djeci. Sva briga je pala na roditelja. To su problemi koje planiramo rješavati, kao i pitanje asistenata u nastavi, mentora, te zakonskog reguliranja logopedske djelatnosti“, zaključila je Glamuzina.